Grzybobranie w pełni. Choć eksperci na każdym kroku przypominają, jak ważna jest umiejętność rozróżniania rozmaitych gatunków, wciąż wiele osób uważa, że muchomory mogą nie być trujące pod warunkiem, że odpowiednio się je przygotuje. Specjaliści mają na ten temat zupełnie odmienne zdanie. Jak powiedziała w rozmowie z PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek - “czasem wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć na skutek zatrucia”.
Grzybobranie w pełni i wielu z nas wyrusza do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Trzeba bardzo uważać na grzyby i umieć je rozpoznawać, a omyłkowe zjedzenie trującego grzyba może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważymy te dolegliwości, koniecznie wezwijmy pomoc medyczną. Nie ma na co czekać.
Kotlet schabowy to jedno z najpopularniejszych dań polskiej kuchni. Nic dziwnego, że większość z nas zajada się nimi w najlepsze, bo smakują obłędnie. Są jednak kotlety, które są o wiele lepsze w smaku od schabowych, a ponadto obniżają cholesterol.Coraz więcej osób eksperymentuje w kuchni i odkrywa nowe smaki. Bezmięsny schabowy może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wykonany z tego grzyba obniża cholesterol i ma wiele innych pozytywnych właściwości na nasz organizm.
WHO podkreśla, że co roku 2 poc. populacji szuka pomocy w związku z zatruciami grzybami. Bywają sytuacje, gdzie zatrucie grzybami kończy się śmiertelnie, w związku z czym trzeba być przede wszystkim rozsądnym w kwestii zbierania grzybów, a przede wszystkim unikać tych, których nie jesteśmy do końca pewni, czy są jadalne.Warto dodać, że mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu oraz leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza wymaga różnicowania, oraz dokładnego określenia, jakie gatunki grzybów wywołały zatrucie. Jakie są objawy zatrucia grzybami i co należy zrobić w przypadku wystąpienia dolegliwości?
Zatrucie grzybami w Polsce zdarza się wciąż stosunkowo często. Niestety część z nich jest diagnozowana dopiero po czasie. Jedne z najniebezpieczniejszych powikłań po skonsumowaniu niesie za sobą, wydawać by się mogło, wszystkim doskonale znany muchomor sromotnikowy.Jakie są pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym i kiedy zaczynają się pojawiać? Co zrobić w chwili, gdy okaże się, że doszło do zatrucia tym zagrażającym życiu człowieka grzybem? Ten schemat działania powinien znać każdy, nie tylko miłośnicy zbierania grzybów.
Moda na muchomora trwa. Od pewnego czasu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie muchomorem czerwonym, którego spożywanie w ubiegłym sezonie zostało „wypromowane” przez pewną influencerkę. Co więcej, jak wynika ze świeżo opublikowanego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Polacy w 2022 r. najczęściej zatruwali się właśnie muchomorem.
Muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides), znany też jako muchomor zielonawy to silnie trujący grzyb blaszkowy, który rośnie pospolicie w Europie, również w Polsce. Zatrucie muchomorem sromotnikowym stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Z jakimi grzybami jest najczęściej mylony? Jakie są objawy zatrucia sromotnikiem? Wyjaśniamy poniżej.